A-ferin nedir?

A-ferin, nezle, soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ana etken maddesi parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Diğer etken madde klorfeniramin maleat ise burun akıntısı, burun ve boğaz kaşıntısı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi alerji semptomlarının tedavisinde etkilidir. Eczanelerde tablet, kapsül, toz poşet ve şurup formlarında bulunur. A-ferin mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. İçerdiği parasetamol alkol ile birleştiğinde ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Bu nedenle A-ferin kullanırken alkol almayın. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. 

  Etken Maddesi:  Parasetamol, klorfeniramin maleat 
  Grubu:  Analjezik, antipiretik
  Kullanım alanı:   Ağrı kesici, ateş düşürücü 
  Formları:   A-ferin forte, A-ferin sinüs, A-ferin şurup     
  Muadili (eşdeğeri):      A-ferin bire bir eşdeğeri (muadili) yoktur
  Yan etkileri:      Uyuşukluk, uyku hali, baş dönmesi ve ağrısı, bulantı …     
  Reçete türü:   Normal / Prospektüsünü gör: >>>>

A-ferin forte nedir?

A-ferin forte da, A-ferin’in kullanıldığı rahatsızlıklarda kullanılır ancak ondan farklı olarak daha yüksek dozda parasetamol (650 mg) içermekte ve kodein fosfat içermemektedir. Yaklaşık 15-30 dakika içerisinde etkisini gösterir ve etkisi yaklaşık 4-5 saat devam eder.

A-ferin sinüs nedir?

A-ferin sinüs tablet formundadır ve A-ferin kapsülden farklı olarak parasetamol (500 mg) yanında etken madde olarak psödoefedrin hidroklorür (30 mg) ve triprolidin hidroklorür (1,25 mg) içerir. Üst solunum yollarındaki tıkanıklığın rahatlatılarak nezle, soğuk algınlığı ve grip semptomların giderilmesini sağlar.

https://www.doktoradanis.net/panadol-nedir-ne-icin-kullanilir-kullanim-sekli-dozu-yan-etkileri/

A-ferin ne için kullanılır?

A-ferin ilaç, grip ve soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Etken maddelerinden parasetamol (300 mg) ağrı kesici ve ateş düşürücü bir etkiye sahiptir. Baş-boğaz-kas ağrısı ve vücut kırıklığını hafifletir ve ateşi düşürür. Diğer etken madde klorfeniramin maleat ise vücudumuzda alerjik yanıtlar oluşturan histamini baskılayarak burun akıntısı, hapşırık, burun-boğaz kaşıntısı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi nezle ve gripte de ortaya çıkan alerji semptomlarınn hafifletilmesine yardımcı olur. Kodein fosfat ise parasetamol ile birlikte ağrı kesici etkinin artmasını ve öksürüğü hafifletilmesini sağlar. A-ferin forte yaklaşık 15-30 dakikada etkisini gösterir ve etkisi ortalama 4-5 saat devam eder.

A-ferin nasıl kullanılır?

  • A-ferin’in her formunu mutlaka doktorunuzun önediği şekilde ve dozda kullanın.
  • A-ferin’in 2 çeşit şurup formu vardır; A-ferin Plus ve A-ferin. Bu ilaçlardan sadece A-ferin şurup formu 6 yaş altı çocukların kullanımına uygundur. A-ferin Plus formu 6 yaş altındaki çocukların kullanımına uygun değildir.
  • Tablet ya da kapsül form kullanılıyorsa ilacınızı yemeklerden önce 1 bardak suyla çiğnemeden, ezmeden içmelisiniz. Mide rahatsızlıkları yaşıyorsanız ilacınızı yemekten 1-2 saat sonra da alabilirsiniz.
  • Eğer bir dozu almayı unuttuysanız dengelemek için çift doz içmemelisiniz.
  • İlacın şurup formunu kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın ve doğru dozda ilacın verilmesini sağlamak için sadece kutudaki ölçüm kaşığını kullanın.
  • A-ferin formları uyku hali yapabilir. Bu nedenle tedavi sırasında araç ya da makine kullanmayın, dikkat gerektiren işlerden kaçının.
  • İlaç az miktarda da olsa sodyum içerdiği için sodyum kısıtlayan bir diyet uyguluyorsanız doktorunuza danışın.
  • Ameliyat veya diş tedavisi öncesi doktorunuza A-ferin kullandığınızın bilgisini verin.

A-ferin günlük dozu

Tedavi sırasında etkili olan en düşük doz ve en kısa tedavi süresi tercih edilmelidir. Hekiminiz ilacınızı reçete ettikten sonra 3-4 gün içerisinde şikayetlerinizde azalma olmazsa durumunuzu tekrar değerlendirilmesi için tekrar hekime başvurabilirsiniz. Aşağıda verilen tüm dozlar hekim tarafından farklı bir kullanım şekli önerilmediği takdirde geçerli olup, size en uygun kullanım bilgisini hekiminize ve eczacınıza danışarak öğrenebilirsiniz.

A-ferin kapsül dozu

Önerilen günlük doz 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde 8 saatte bir olmak üzere 1 kapsüldür. 12-18 yaş arası çocuklarda günde 4 kapsülden fazla ve 6 saatten daha az bir aralıkla kullanılmamalıdır. Tedavi 12-18 yaş arası çocuklar için etkili olmadıysa 3 günden uzun süre kullanılmamalıdır.

A-ferin Forte dozu

  • Önerilen günlük doz 12 yaş üstü ve yetişkinlerde 4 ya da 6 saatte bir olmak üzere 1 tablettir.
  • Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

https://www.doktoradanis.net/dolorex-diklofenak-nedir-ne-ise-yarar-kullanimi-dozu-ve-yan-etkileri

A-ferin Sinüs dozu

Önerilen günlük doz 12 yaş üstü ve yetişkinlerde 6 saatte bir olmak üzere 1 tablettir ve bu doz aşılmamalıdır.

A-ferin Plus pediatrik şurup dozu

A-ferin Plus 12 yaşından büyük çocuklarda kullanılacak ise 6 saatte bir 20 ml dozunda kullanılabilir. Eğer 6-12 yaş arası çocuklarda kullanılacak ise 6 saatte bir 10 ml dozunda kullanılabilir. A-ferin Plus şurup 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Tüm A-ferin ilaçlarının kullanımı sırasında parasetamol etken maddesini içeren farklı bir ilaç formu kullanılmamalıdır. Parasetamolün fazla dozu karaciğerinize zarar verebilir.

Aferin doz aşımı

Eğer kullanmanız gerekenden fazla Aferin aldıysanız halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi yan etkiler yaşayabilirsiniz. Ancak bu etkiler bazen uzun süre ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle eğer yüksek dozda Aferin aldığınızı düşünüyorsanız size en yakın acil servise başvurun.

Kimler A-ferin kullanamaz?

Eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz hekim veya eczacı tavsiyesi haricinde A-ferin kullanmayın:

  • İlacın etken maddelerine ya da içeriğindeki diğer maddelere karşı alerji,
  • Şiddetli karaciğer ya da böbrek yetmezliği.

A-ferin’i dikkatli kullanması gerekenler

Eğer aşağıdaki sağlık sorunlarından birine sahipseniz ciddi yan etkiler ile karşılaşabileceğinizden A-ferin’i mutlaka doktor kontrolünde kullanmanız gerekir:

  • Kansızlık (anemi)
  • Gilbert sendromu,
  • Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu,
  • Bronşit, bronşektazi astım gibi akciğer rahatsızlıkları,
  • Diyabet (şeker hastalığı)
  • Epilepsi (sara)
  • Kalp-damar hastalıkları
  • Prostat büyümesi
  • Yüksek tansiyon
  • Glokom (göz tansiyonu)
  • Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği
  • Feokromositoma hastalığı
  • Hipertiroidi

https://www.doktoradanis.net/prednol-nedir-ne-ise-yarar-kullanimi-ve-yan-etkileri

A-ferin forte ilaç etkileşimleri

A-ferin’i, aşağıdaki ilaçlar ile birlikte kullanmayın:

  • Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörü (bir tür depresyon ilacı)
  • Parasetamol içeren diğer ağrı kesiciler
  • Alerji ilaçları

A-ferin’i aşağıdaki etkin maddeleri içeren ilaçlarla birlikte kullanmadan önce hekiminize ve eczacınıza danışın:

  • Antispazmodikler
  • Antipsikotik ilaçlar
  • Alerji ilaçları
  • Antidepresanlar
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar
  • Kloramfenikol
  • Kan sulandırıcılar
  • Zidovudin
  • Domperidon

A-ferin ve alkol kullanımı

A-ferin kullanırken kesinlikle alkol almayın ya da alkollü yiyecekler tüketmeyin. Parasetamol alkolle etkileşime girerek karaciğere zarar verebilir.

Hamilelik-emzirme döneminde A-ferin kullanımı

Hamilelik ve emzirme döneminde A-ferin kullanılmamalıdır. Size uygun ilaçlar için hekiminize ve eczacınıza danışabilirsiniz.

A-ferin muadili (eşdeğer) ilaçlar

A-ferin bire bir eşdeğeri (muadili) olan bir ilaç yoktur. Aynı kategorideki diğer ilaçlar için eczacınıza danışabilirsiniz.

A-ferin yan etkileri nelerdir?

Çok yaygın görülen yan etkiler

  • Uyuşukluk,
  • Uyku hali

Yaygın görülen yan etkiler

  • Baş dönmesi, denge bozukluğu, halsizlik, konsantrasyon eksikliği
  • Baş ağrısı,
  • Uyku hali, anormal rüyalar,
  • Bulanık görme
  • Bulantı, kusma, iştahsızlık, ağız kuruluğu, kusma,
  • Karın ağrısı, kabızlık
  • Üst solunum yolları enfeksiyon belirtileri
  • Yukarıda belirtilenler haricinde beklenmedik bir yan etki görürseniz size en yakın sağlık kuruluşuna danışmalısınız.

https://www.doktoradanis.net/aksef-nedir-ne-ise-yarar-kullanimi-dozu-ve-yan-etkileri

A-ferin forte prospektüsü / reçetesi

Aferin forte ilaç hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatına ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz: >>>

Aferin Plus pediyatrik şurup Reçetesi

Aferin Plus pediyatrik şurup 160 mg parasetamol ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını görmek için bu linke tıklayabilirsiniz: >>>