İbucold nedir, ne için kullanılır?

İbucold, grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş, kas-eklem ağrılarının ve diğer ağrılı durumların tedavisinde kullanılan iltihap giderici, ağrı kesici, ateş düşürücü bir ilaçtır. Etken madde olarak, 200 mg ibuprofen, 30 mg psödoefedrin hidroklorür içerir. İbuprofen, ağrı kesici, ateş düşürücü etkileri olan nonsteroid antiinflamatuvar/NSAİ bir ilaç etken maddesidir. Psödoefedrin, burun ve sinüslerdeki dolgunluğu gideren dekonjestan bir maddedir. İbucold normal reçeteli bir ilaçtır. Piysada bulunan İbucold C formu mevcut  İbucold’un etkin maddelerinin yanında 300 mg C vitamini içerir.

  Etken Maddesi:  ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür
  Grubu:  NSAİ (nonsteroid antiinflamatuvar)
  Kullanım alanı:   Ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici,
  Formları:   İbucold tablet, İbucold C tablet, İbucold Plus Şurup  
  Muadili (eşdeğeri):     Ad-cold, Brufen CF, Dolorin C, Dolven CF, Flucold, Forflu….  
  Yan etkileri:       Yüzde şişme, nefes darlığı, kaşıntı, bulantı, baş ağrısı 
  Reçete türü:   Normal / Prospektüsünü gör:>>>

İbucold C nedir, ne için kullanılır?

İbucold C, İbucold’un etkin maddelerinin yanında 300 mg da C vitamini içerir. İbucold gibi grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarının tedavisinde etkilidir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici, burun tıkanıklığını açıcı etkilerinin yanında önemli miktarda C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini destekler ve semptomlarda kısa sürede rahatlama sağlar.

İbucold nasıl kullanılır?

İbucold hekimin önerdiği doz ve süreyle kullanılmalı; önerilenin dışında yüksek veya düşük doz kullanılmamalıdır. Tablet şeklinde olan İbucold, ağızdan bir bardak su ile alınır.

İbucold kullanırken nelere dikkat etmeli?

  • İbucold kullanırken baş dönmesi gelişebileceğinden araç ve makine kullanmayın.
  • Böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalı; gerekiyorsa hekim kontrolünde düşük dozda kullanılmalıdır.
  • 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • İbucold'u kullanmayı unutursanız; unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın.

Aşağıdaki durumlarda İbucold C’nin kullanımına doktorunuz karar verecektir:

  • Mide ağrısı, deride aşırı duyarlılık, morarma, çürüme olursa 
  • Önceden geçirilmiş bir mide bağırsak rahatsızlığınız varsa 
  • Yüz ve boğazda şişme, nefes almada güçlük, astım gibi alerjik reaksiyonlarda
  • Üşüme, titreme, ateş yükselmesi, halsizlik, baş ağrısı, kusma, ensede katılık hissi olursa 
  • Böbrek hastalığı, pıhtılaşma sorunu varsa
  • Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, yüksek kolesterol varsa 
  • Göğüs ağrısı, nefes darlığı, konuşmada zorluk gözlendiğinde 
  • Açıklanamayan kilo artışı, ödem varsa 
  • 60 yaş üzerindeyseniz
  • Prostat büyümesi, idrar kesesi fonksiyon bozukluğu varsa 
  • Tiroid bezi hızlı çalışıyorsa, göz tansiyonu varsa, diyabet hastasıysanız
  • Feokromasitoma veya Sistemik Lupus Eritematoz hastasıysanız
  • Aniden şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, görme bozukluğu gelişirse
  • Uzamış QT sendromu ve Torsades de Pointes tanısı konduysa

İbucold dozu

İbucold, yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak 2 tablet ve gerekliyse her 4 saatte 1-2 tablet şeklinde kullanılmalıdır. Hekim tarafından önerilmedikçe günde 6 tabletten fazla alınmamalı, 5 günden uzun kullanılmamalıdır. Yaşlılarda erişkin dozu uygulanabilir ancak 60 yaş üzerindeki hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

İbucold doz aşımı

Kullanmanız gerekenden fazla İbucold kullandıysanız; bir doktorla konuşun. Mide bulantısı, karın ve baş ağrısı, kusma, kulak çınlaması, bilinç bulanıklığı, titrek göz hareketleri doz aşımı belirtileridir. Yüksek dozlarda, uyuşukluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılmalar, baş dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri bildirilmiştir.

Kimler İbucold C kullanmamalı?

  • Yüksek tansiyonu ve kalp-damar hastalığı olanlar 
  • İbucold’un içeriğindeki maddelere veya soyaya alerjisi olanlar
  • Karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği veya böbrek taşı olanlar
  • Aspirin ve diğer nonsteroid antiinflamatuvar ilaçları kullanırken alerjik reaksiyonlarla karşılaşanlar
  • Mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar
  • İltihabi bağırsak hastalığı olanlar
  • Hamileler, emzirenler, 12 yaş altı çocuklar
  • Koroner arter by-pass geçirecekler veya yeni geçirenler
  • Beyin damarlarıyla ilgili kanaması olanlar
  • İdrarında oksalik asit seviyesi yüksek olanlar İbucold kullanmamalıdır.

İbucold bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçları “Hangi ilaçlarla kullanılmaz?” Başlığı altında ya da ilacın prospektüsünde bulabilirsiniz.

Hamileler ve emzirenler İbucold kullanabilir mi?

İbucold hamilelik ve emzirme sürecinde kullanılmamalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz doktorunuza danışın.

İbucold ile birlikte alkol alınır mı?

İbucold’un alkolle birlikte kullanılması mide kanaması riskini arttırabilir.

İbucold hangi ilaçlarla kullanılmaz?

  • Diğer ağrı, ateş, iltihaba etkili ilaçlar 
  • Yüksek tansiyon ilaçları 
  • Kolestiramin 
  • Varfarin, heparin gibi antikoagülanlar
  • Aspirin, naproksen, selekoksib, nimesulid gibi COX-2 inhibitörleri dahil NSAİ ilaçlar
  • Kortizon grubu ilaçlar
  • Ginkgo biloba bitkisel ekstresi
  • Aminoglikozid ve kinolon grubu antibiyotikler 
  • İdrar söktürücüler
  • Siklosporin, takrolimus
  • Mifepriston
  • Zidovudin
  • Lityum tuzları
  • Kalp glikozidleri
  • Dipiridamol, klopidogrel 
  • Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin)
  • Sülfonilüreler 
  • Ergot alkaloidleri
  • Oksitosin 
  • Metotreksat 
  • CYP2C9'u inbihe eden ilaçlar
  • Burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, trisiklik antidepresanlar, iştah kesiciler, sinir sistemi uyarıcılar, monoamino oksidaz inhibitörleri

İbucold muadili ilaçlar

Eczanelerde bulabileceğiniz İbucold ile aynı etkin maddelere ve etkilere sahip ilaçlar; Ad-cold, Brufen cold&flu, Dolorin cold, Dolven cold&flu, Droflu cold, Flucold, Forflu, Gribo cold, Nurofarm, Orofen cold&flu, Pencold

İbucold formları ve türleri

  • İbucold film kaplı tablet (200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin)
  • İbucold C film kaplı tablet (200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin + 300 mg C vitamini) 
  • İbucold Plus Şurup (100 mg ibuprofen + 15 mg psödoefedrin hidroklorür + 1 mg klorfeniramin maleat)

İbucold yan etkileri

Ciddi yan etkiler

NSAİİ'ler kanama, ülser, mide-bağırsak delinmesi gibi, özellikle yaşlılarda ölümcül olabilecek ciddi etkilere yol açabilirler. Aşağıdakilerden biri olursa en yakın hastanenin acil bölümüne başvurun. Hepsi çok ciddi yan etkilerdir ve İbucold'a alerjiniz var demektir. Bunlar oldukça seyrek görülmekle birlikte acil tıbbi müdahale gerekebilir:

  • Yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında, dilde ve boğazda şişme, nefes darlığı, deride şiddetli kaşıntı ve döküntü, çarpıntı, hırıltı, baş dönmesi gibi alerjik reaksiyonlar
  • Tansiyonun yükselmesi, kalp atışlarında düzensizlik, halsizlik, göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı
  • Dışkıda, kusmukta kan veya kahve telvesi gibi siyah renk
  • Deride morluk veya sarılık, burun ve diş eti kanaması
  • Ciltte, ağızda, gözlerde, cinsel organ çevresinde cilt reaksiyonları (Steven-Johnson sendromu)
  • Kaslarda ani güç ve his kaybı, görme bozuklukları (inme)
  • Şiddetli baş ağrısı, ensede sertlik, bulantı, kusma, bilinç bulanıklığı (aseptik menenjit)
  • Halüsinasyonlar
  • Döküntü, ateş, lenf düğümlerinin şişmesi (DRESS sendromu)

Yaygın görülen yan etkiler:

Sık sorulan sorular

İbucold C günde kaç defa alınmalı?

Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak 2 tablet ve gerekliyse her 4-6 saatte 1-2 tablet şeklinde kullanılmalıdır. Hekim tarafından önerilmedikçe günde 6 tabletten fazla alınmamalıdır.

İbucold C soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici, burun tıkanıklığını açıcı etkileriyle kısa sürede soğuk algınlığı semptomlarında rahatlama sağlar; zengin C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini destekler.

İbucold C zararlı mı?

Hekimin önerdiği şekilde kullanıldığı takdirde zarar vermez. Ancak yüksek dozlarda, uyuşukluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılma, güçsüzlük, baş dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri bildirilmiştir.

İbucold antibiyotik mi?

İbucold antibiyotik değildir; nonsteroid antiinflamatuar ve dekonjestan ilaç grubuna aittir.

İbucold uyku yapar mı?

Soğuk algınlığı semptomlarında önemli rahatlama sağladığı için özellikle gece yatarken alındığında rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

İbucold tablet reçetesi / prospektüsü

İbucold tablet ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını okumak için bu linke tıklayın>>>

İbucold C reçetesi / prospektüsü

İbucold C ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını okumak için bu linke tıklayın>>>